שאלות ותשובות חשובות על תמ"א 38


חוק תמ"א 38


תמ"א 38

לקנות דירה, לממן אותה כל החיים ואז לראות אותה קורסת בגלל שהיא לא הייתה מספיק חזקה לעמוד ברעידת אדמה זה סיוט שכל אחד מאיתנו עלול לחוות. המחקרים השונים מראים שאם תפקוד את ישראל רעידת אדמה שתהייה ברמה של 7.5 בסולם ריכטר, כ40% מהמבנים כאן יתמוטטו, ולכן עלינו לעשות דבר מה כדי לחזק את המבנים. חושבים גם אתם לחזק את המבנה שבו רכשתם דירה? אם כך, כל התשובות שתמצאו במאמר זה יכולות להיות רלוונטיות עבורכם ולעזור לכם לקבל את ההחלטה הנכונה.


מהו חוק תמ"א 38?

חוק תמ"א 38 הוא חוק שיצא בשנת 2005 והוא כולל בתוכו את חיזוק המבנים שנבנו לפני שנת 1980 ואשר אינם עומדים בתקנים של רעידות אדמה. במסגרת החוק הזה מצד אחד צריך לחזק את המבנים הללו, אך מצד שני יוכלו הדיירים גם ליהנות מתנאים טובים ולקבל היתרים לתוספות בניה שונות.


האם בכל בנין אפשר לבצע חיזוק?

תמ"א 38 הוא פרויקט שבאופן עקרוני בכל בניין כדאי וצריך לבצע אותו, אך בפועל לא כך הם הדברים. יש מבנים שבהם גם בעלי הדירות וגם הקבלנים המבצעים לא רוצים להשקיע, וזו הסיבה לכך שעדיין לא כל המבנים חוזקו. מצד אחד זה נכון שהסכנה של רעידת אדמה קיימת ומאיימת על כולם, אך מצד שני יש מבנים שנמצאים במצב כל כך בעייתי, עד כי איש לא היה רוצה להשקיע בה ולקחת את הסיכון של השקעה מיותרת.


מה יכולים להרוויח בעלי הדירות במסגרת חיזוק המבנה?

מעבר לכך שהם ירוויחו את חיזוק המבנה עצמו, הם גם יוכלו ליהנות מכך שערך הדירות שלהם יעלה. אפשר ליצור שבילי נוי בבניין, להוסיף מרפסות ולהגדיל את שטח יחידות הדיור, כך שאם חלק מבעלי הדירות בבניין שלכם מתנגדים לפרויקט, תוכלו לנסות לשכנע אותם על ידי הצגת כל היתרונות הללו.


האם חייבים להישאר לגור בבניין בעת השיפוצים?

כמובן שלא. יש הרבה מבנים שבהם פרויקט חיזוק של תמ"א 38 עלול להימשך לא מעט חודשים ולא לכולם מתאים לחיות בתנאים לא נוחים למשך זמן. לכן ניתן לראות שלעיתים הדיירים בוחרים לעזוב את המבנים שנמצאים בשיפוץ ולחזור אליהם רק אחרי שמסתיים החיזוק ורק אחרי שהבניין כבר השתנה לחלוטין.

לסיכום, חיזוק המבנה שבו יש לכם דירה זה רעיון טוב שיכול להציל אתכם בעתיד ואין ספק שכדאי לכם לקדם את הביצוע שלו בבניין של הדירה שלכם.