קופה רושמת


קופה רושמת

קופה רושמת הינה מכשיר אלקטרוני או מכני המאפשר חישוב תשלומים המבוצעים בבית העסק השונים, בעת הרכישה, בקלות מרבית. שימוש מרכזי וחשוב נוסף של הקופה הרושמת הוא אחסון ואגירת הכספים שמרוויח בעל העסק, שמירה עליהם ופיקוח עליהם. הקופה הרושמת הראשונה נוצרה והוגתה במאה ה-19 בארה"ב, דייטון-אוהיו, ע"י בעל עסק שהיה צריך למצוא פתרון להתמודד עם מכת גניבות כספים חוזרות ונשנות שנעשו והתבצעו ע"י עובדיו הלא נאמנים, חדשות כבקרים. לכן, הגה אותו בעל עסק את רעיון הקופה הרושמת, אשר התחברה לפעמון, והודיעה כל פעם, באמצעות רעש עוצמתי, מטלטל וחזק, מתי בוצעה עסקה ומתי נכנס סכום כסף לקופה. זה סייע לבעל העסק לפקח על הכספים השונים והרווחים הרבים אשר הצטברו ביום עבודה אחד או אפילו פדיון חודשי רב. תפקיד מרכזי נוסף של הקופה הרושמת, אשר התפתחה עם הזמן ועם הצרכים המודרניים, הוא לנהל את העסק בצורה טובה יותר מבחינת מס ההכנסה, המיסים והניהול השוטף כלפי המדינה והרשויות השונות. משחוברו סלילי ניירות לקופה הרושמת, היה ניתן להדפיס קבלות ולהעניק אותם הן ללקוחות והן לרשויות בסוף כל חודש או שנה. אכן, לקופה הרושמת תפקידים רבים ומגגונים והיא מקלה מאוד על חייו של בעל העסק ולניהול תקין של העסק שלו.

קופה רושמת מודרנית וטכנולוגית כבר מתהדרת ומתפארת בחיבורים למחשבים ולבנקים, כאשר כל לקוח, מכל מקום בעולם, יכול לבצע רכישות באמצעות כרטיסי האשראי והבר-קודים שמחוברים לקופה הרושמת. רכישות מוצרים באמצעות כרטיסי האשראי היא הדרך המועדפת ע"י כמעט כל אדם בעידן המודרני, ולכן הפונקציה הזו, שנוספה לקופה הרושמת, היא כה חיונית ומרכזית. בנוסף, היום ניתן להפעיל כמעט כל קופה רושמת אומגה באמצעות לחצני מגע דרך המחשב, מה שמבטיח שימוש יותר "נקי" וקלאסי, כאשר לא צריך להקיש בחוזקה על המקשים שמחוברים לקופה עצמה.

אין ספק שהקופה הרושמת עברה הרבה התפתחויות מאז יוצרה לראשונה בסוף המאה ה-19 בארה"ב. עם זאת, תפקידה המהותי ביותר נותר בעינו- אגירת כספים, פיקוח, בקרה ורישום מיסים, דבר המקל מאוד על בעל העסק באשר הוא.