קבלן בנייה ושיפוציםברוב המקרים לא ניתן לשנות את חלל הדירה ואת הנפח הפנימי שלה, שנותר קבוע. יחד עם זאת ניתן להפוך את הנפח הפנימי של הדירה לפונקציונאלי יותר על ידי הזזה או שבירה של קירות, ועוד עבודות שיפוצים על ידי אדריכלים או קבלני בנייה ושיפוצים. מעבר לנתוני הדירה הפיזיים, חשוב גם להתייחס למספר לאופי ולהרגלים של דיירי הבית, שגם הם כידוע לא משתנים בן לילה, אם משתנים בכלל. במטרה להעניק מענה הולם לשורה ארוכה של שאלות, עלינו ראשית לעמוד על מכלול הנתונים המאפיינים והנסיבות של הדירה או הבית. 

עבודות שיפוצים על ידי קבלן בנייה- רקע כללי 


עבודות שיפוצים בבתים על ידי קבלני בנייה נעשות לרוב דרך סיוע חיצוני ופנייה לכמה חברות בתחום הבנייה כמו למשל חברות פינוי דירות, חברות ניקיון, שיפוצניקים, בעלי מקצוע בתחום האינסטלציה והחשמל, מעצבי פנים וכיוצא בזה. הפעולה הקשה ביותר במסגרת השיפוצים הינה לחלק את הציוד וכלל החפצים הדרושים לדיירים, בחללי הבית השונים ועל פני שטח מסוים מרחבו, לפי השימוש והמטרה של כל אחד מהרהיטים הללו. ברוב המקרים, פעולת החלוקה הזו מקבילה למעשה לחלוקתם של החדרים לפי אזורי הפעילות השונים. 

הקצאת אזורים לחללים מוגדרים לפי תפקודיהם 


כמעט ולא ניתן למצוא כיום בתים בהם ישנם חדרי מגורים המשרתים את דיירי הבית אך ורק לפעילות אחת ומסוימת כמו למשל חדר המיועד לקריאה בלבד, או לאירוח ושיחה ותו לא. כיום ברוב הדירות המודרניות, ניתן להבחין בחדרי מגורים הממלאים כמה וכמה פונקציות מגוונות, ועל כן מתעוררת הבעייתיות בדבר הקצאתו של כל אזור לחלל מוגדר לפי סוג התפקוד שלו ובהתאם לסוג הרהיטים והחפצים הנדרשים ליישום וביצוע של אותו התפקוד בצורה היעילה והנוחה ביותר. 

אומדן כישרונותיו של קבלן הבנייה והשיפוצים 


למעשה ניתן לומר שאבן הבוחן למדידת כישרונותיו של קבלן הבנייה או של מתכנן עבודות השיפוצים, באה לידי ביטוי באופן הביצוע ובארגון החלל במישור הפונקציונאלי והאסתטי הרמוני כאחד. הבנת הצרכים השונים של כל חדר יכולה להיעשות על ידי מספר דרכים, כאשר התוצאות הסופיות קשורות באופן ישיר לארגון החלל ולא בהכרח לעיצוב ולצבעוניות שלו.