התמודדות עם קבלן בנייה במסגרת התנהלות עם עורך דין נדל"ן

עורך דין מקרקעין נדרש לדאוג לכל זכויותיו של לקוחותיו במסגרת ביצוע עסקאות נדל"ן. ישנם מקרים מסוימים, בהם נדרש עורך דין נדל"ן להתמודד עם קבלני בנייה, מקרים אלו יכולים להתרחש במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי, ביצוע תמ"א 38 ועוד פרויקטים של בנייה מסוגים שונים. השאלה הנשאלת, שברצוננו לנסות להשיב עליה במאמר שלהלן, היא מדוע הייצוג המשפטי מבחינתם של דיירי הבניין נושא בחשיבות כה גדולה? 

ביצוע עסקת רכישה דרך קבלן במסגרת פרויקט בנייה 

כיום המון זוגות צעירים כמו גם משפרי דיור שדואגים להעלות את ערך הדירה דרך הזמנת קבלן פינו דירות לדוגמא, מבצעים רכישות של דירות חדשות דרך קבלני בנייה במסגרת פרויקט בנייה של מגורים. ברוב המקרים רכישת הדירה תיעשה טרם בנייתה הושלמה, מה שיוצר מצב די אבסורדי, שאנו רוכשים דירה מבלי לראות כיצד היא נראית. מקרים אלו מחייבים יכולת ראייה קדימה במסגרת ההתמודדות עם קבלן הבנייה. אין ספק שבמקרים אלו עלולים להופיע קשיים ובעיות, שכיום רובו המוחץ של הציבור מודע להם היטב. 

כיצד ניתן להגן על האינטרסים של הרוכשים? 

קשיים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי בסיטואציות פשוטות יחסית כמו סטיות זניחות בבנייה עצמה שניתן לתקן אותן, אולם מאידך יכול להיווצר מצב שאותן הסטיות עשויות להביא לכדי פשיטת רגל של קבלן הבנייה. במטרה להגן על הרוכשים, אין זה מספיק לדאוג לליווי של עורך דין מקרקעין שהועסק מטעם הקבלן, מפאת הסיבה הפשוטה שאותו עורך הדין מחויב בראש ובראשונה לקבלן הבנייה ולא לרוכשי הנכס. בעל המקצוע היחיד שיוכל להגן על האינטרסים של הרוכש במסגרת עסקת הרכישה הינו עורך דין נדל"ן שיועסק מטעמם. 

עורך דין מקרקעין במסגרת פרויקט תמ"א 38 

במסגרת עידוד החיזוק של מבני מגורים נגד רעידות אדמה, הוקם פרויקט תמ"א 38 שמעניק הקלות במס לקבלנים, אישורים לתוספות בנייה וכיוצא בזה. הקבלן נדרש לא רק לחזק את המבנה ולהוסיף דירות אלא גם לבצע שיפוצים עבור בניין המגורים כמו למשל הוספת מעליות ומרפסות. ייצוג הדיירים על ידי עורך דין מקרקעין יוכל להבטיח לדיירים שהם לא יצאו מופסדים מכל העסקה הזו.