עבודות שלד

עבודות שלד, מהו שלד מבנה ומה כולל תהליך בנייתו

אף מבנה לא יכול לעמוד אם התשתית שלו רעועה. סופו של מבנה כזה היא לשקוע, וסופו גם לקרוס. הסכנה איננה רק פגיעה כלכלית, התמוטטות של מבנה אשר עבודות שלד אשר נעשו בו בתחילת העבודה, לוקות בחסר עלולה להביא גם לפגיעה בחיי אדם.

כל מבנה מורכב מיסודות שונים. כאשר מדברים על שלד המבנה, מתכוונים בדרך כלל לכלל היסודות של הבניין עצמו. קבלן אשר מבצע עבודות שלד, הוא לפיכך קבלן אשר תחום התמחותו היא לא בניית הבית עצמו אלא הכנת היסודות שלו בצורה הטובה ביותר כך שאלו בתורם יחזיקו את כל המבנה כולו.

דוגמה טובה לכך היא בנייתם של מבנים רבי קומות. מבנים אלו, לא ניתן פשוט להתחיל ולבנות. כמה שעולים יותר גבוהה, המסה של הבניין נעשית גדולה יותר ובתורה, לוחצת את כובד משקלה כלפי מטה. אם עבודות שלד הבניין לא ייעשו כהלכה, הבניין פשוט יתמוטט ויפול.

מה כולל שלד מבנה

העמודים, הקירות, הרצפות, גג הבניין, המדרגות, פיר המעלית, כל אלו הם חלקים משלד הבניין. בלעדייהם, אין ואי אפשר להמשיך לבנות. לכל מי שיצא פעם להתבונן כיצד נבנה בניין מסויים, שם לב בוודאי שחלק מ עבודות שלד הבניין נעשים מעל לפני הקרקע וחלקם מתחתיו.

כאשר ניגשים לבצע עבודות שלד לבניין, הדבר הראשון שעושים זה לחזק את הקרקע עליה יהיה מוצב הבניין בסופו של דבר. בדרך כלל, מדובר בנעיצה של כלונסאות פלדה או בטון בתוך האדמה. זאת בכדי לחזק את יכולת האדמה או הסלע עליו ניצב הבניין לספוג את משקל הבניין שמעליו.

החלקים העליונים של שלד בניין, כוללים כאמור אלמנטים כמו עמודים, קירות ורצפות. כך למשל, מי שנזדמן לצפות בעבודות בניין של בניין משרדי, בוודאי שם לב כי לפני שמתחילים בעבודות הבניין עצמו, מכינים שלד בטון הכולל עמודים ורצפות בטון מחוזקות אשר מונחים על פני האדמה. אלו מהווים את בסיסו של הבניין עצמו ובעצם אחראים לכך שהמבנה ישאר לעמוד במקום בצורה הטובה ביותר.
 
כך שלא יזוז לא תחת משקל עצמו ולא ברעשי אדמה, רוחות וכדו'.