מחלה המקשה על אורח חיים תקין – אגרנות כפייתית

ישנן מחלות שניתן לנהל אורח חיים רגיל לגמרי אך ישנן מחלות שקשה להתנהל עמן בחיי היום יום. אחת המחלות הקשות זו מחלת אגרנות כפייתית. מחלה זו הינה מסוג מחלות הנפש הנפוצות יותר והיא פוקדת הרבה אנשים, לרוב את האוכלוסייה המבוגרת יותר. החולים במחלת אגרנות כפייתית אוספים את כל מה שהם מוצאים ברחובות וממלאים את בתיהם ואת חצרות הבתים. המחלה היא בלתי נשלטת,  הבית מתמלא בחפצים עד שאי אפשר לזוז בו. הבעיה  שיש לטפל קודם כל זה באגרן או באגרנית עצמה באמצעיות טיפול פסיכולוגי וטיפול של קבוצות תמיכה. אם האגרן הגיע למסקנה כי הוא מעוניין לצאת ממעגל הלכלוך והאגרנות הכפייתית בעזרת קצת רצון טוב,, הוא יוכל לצאת מזה.

כיצד המחלה משפיעה על חייו של האגרן הכפייתי?

בדרך כלל, החיים ואורח החיים של אדם הסובל ממחלת אגרנות כפייתית הם קשים מנשוא, הוא נמצא במעגל נורא שאינו יכול להיחלץ ממנו, בכל יום הוא אוגר חפצים מלוכלכים שאין לו בהם שימוש ומסכנים את בריאותו ולפעמים , מהווים סכנת חיים. הסכנות הן, להיקבר תחת ערימות הפסולת או שחלילה אם תפרוץ שריפה הדירה בה שוהה האגרן הכפייתי תוצת בלהבות בתוך שניות מרוב הפסולת שנמצאת בדירה שחלק גדול מהפסולת הוא דליק מאוד.

נראה שהמצב של אגרן כפייתי הוא אבוד?

לא בהכרח, אגרן כפייתי אם הוא מעוניין לעזור לעצמו ולחיות חיים תקינים, אם הוא ייתן שיעזרו לו כמו אנשי מקצוע המתמחים בטיפול של אגרנות כפייתית יוכלו לעזור לו, הפסיכיאטר שיטפל בוא יגיע לביקורי בית על מנת לראות כיצד האגרן מסתדר בביתו שפונה ונוקה מהאגרנות הכפייתית. האגרנים הכפייתיים צמאים לחיי חברה שלא היו להם עד כה בגלל מחלת האגרנות הכפייתית, הם התביישו לארח חברים או משפחה בביתם אבל עם טיפול נכון הם יוכלו לחזור למעגל חיים תקין, ולחזור לחיי חברה נורמליים בהם הם לא יתבודדו ויהיו תמיד בסביבת חברים אהובים ונאמנים.  בדרך כלל הראשונים שמעוניינים לעזור לאגרנים כפייתיים אלה הם בני המשפחה.