זכויות הדיירים בפרוייקט תמ"א 38

תכנית תמ"א 38 היא תכנית מתאר ארצית שנהגתה ויושמה על ידי ממשלת ישראל, ומיועדת לחזק את כל המבנים בישראל ולהכינם למצב של רעידת אדמה.
 לאורך השנים, יצאו לפועל רק מעט פרויקטים במסגרת תכנית המתאר הארצית אך בשנים האחרונות חלה התעוררות סביבה שנובעת מהתיקונים שנערכו בחוק שיצרו הזדמנות כלכלית הן ליזמים והן לדיירי הבניינים הישנים.

תכנית תמ"א 38 המחודשת

מאז נחקקה תמ"א 38 התברר כי היזמים אינם ממהרים להרים את הכפפה ולצאת לדרך ביישום פרויקטים מורכבים מאין אלה, הכוללים חודשים של עבודה תמורת רווח מועט יחסית. גם דיירי הבניינים המיועדים לא הראו נכונות לחתום על פרויקט שיביא אותם לחיות חודשים ארוכים בתוך רעש ואבק אינסופי ויותיר בידיהם בסוף הפרויקט בנין משופץ ומחוזק בלבד.

בהתאם לכך, ערכה הממשלה מספר תיקונים בתכנית זו על מנת להבטיח שהדיירים והיזמים יפיקו את הערך המרבי מן התכנית. התיקונים שנערכו בחוק מאז 2010 מעניקים לדיירים הזדמנות לקבל בגמר הפרויקט דירה משודרגת וגדולה בצורה משמעותית וכן בניין משופץ, מחוזק, עם מעלית וברוב המקרים גם עם חניה. היזם לעומתם מרוויח את תוספת הקומה או אפילו 2 הקומות שהוא מוסיף לבניין. תוספת שהופכת את הגמול על מאמציו שווה ביותר.

אלמנטים מינימליים שחייב הפרויקט לכלול

זכויות אלה באות לידי ביטוי במסגרת שורה של אלמנטים שכל פרויקט תמ"א 38 צריך לכלול וביניהם: הקמת חניות לדיירי הבניין בקומת המרתף, שיפוץ הלובי ללובי מודרני, בניית ממ"ד בכל דירה וכדומה. מעבר לכך, זכאים הדיירים להבטיח בכל צורה שהיא שעבודות הקבלן אכן אפקטיביות והמבנה אכן עמיד יותר ועומד בסטנדרטים ההנדסיים הנדרשים בהיבט של רעידת אדמה. קיימים גם שיקולים כמו עמידה בזמנים, סטנדרטים של בניה ועוד היבטים מקצועיים עליהם יש לתת את הדעת בטרם חתימה על חוזה מול היזמים.

עמידה על זכויות ועל הערך הגבוה ביותר לדיירים מול הקבלן

יציאה לפרויקט תמ"א 38 הוא סופו של תהליך משא ומתן בין הדיירים לקבלן, כשכל צד מנסה להשיג כמה שיותר במסגרת התכנית. מכיוון שמדובר בפרויקט מורכב מאוד, ישנה סכנה כי דיירים תמימים עשויים שלא למצות את מלוא זכויותיהם שנקבעו בחוק. היזמים והקבלנים מכירים היטב את השטח ואת החוק והם מגובים בכל פועלם בעורכי דין מומחים בתחומם. ולכן, על מנת להבטיח את זכויותיהם, על הדיירים לשכור את שרותיו של עורך דין מטעמם המתמחה בתמ"א 38.
עורך דין מטעם הדיירים יערוב לכך שבסוף הפרויקט הדיירים ישיגו את מלוא זכויותיהם מול הקבלן והיזם ובמידה ויהיו חריגות בלוח הזמנים או במפרטים הטכניים עליהם סוכמו – יוכלו לתבוע ולזכות.