העידכונים האחרונים של תמ"א 38

במה הם משפרים את הכדאיות? וכיצד לבחור יזם וקבלן לביצוע הפרויקט

במקור, הייתה תכנית תמ"א 38 מיועדת לחיזוק מבנים קיימים על מנת להעניק להם את העמידות הנדרשת בפני רעידות אדמה. התכנית איפשרה חיזוק של מבנים קיימים, אך לא איפשרה הריסה ובנייה מחדש של המבנה. לאחר שנצבר ניסיון עם התכנית, הבינו בחלונות הגבוהים, שרבים מבנים שחוזקו על פי כללי התכנית, לא הצליחו לייצר את רמת העמידות הנדרשת, ועל כן עודכנו הכללים והתקנות במסגרת התכנית באופן כזה שיאפשר הריסה כוללת של המבנה, והקמתו מחדש, והפעם על פי הסטנדרטים המתקדמים ביותר בתחום המיגון מפני רעידות אדמה.

שינויים מהותיים שהופכים את התכנית לאטרקטיבית יותר עבור כולם

על פי התיקונים שהוכנסו, כל תהליך כזה של הריסת ובניית המבנה מחדש מחייב בניית חנייה לכל בעלי הדירות בקומת המרתף, בניית לובי מודרני, מפלסים אחידים עם נגישות לנכים, וכן בניית ממ"ד בכל דירה. עדכון זה פותר גם מצבים בהם ישנו חוסר כדאיות כלכלית מובנה לשיפוץ המבנה הקיים, כשלמעשה הריסתו ובנייתו מחדש יהיו כלכליות יותר עבור הקבלן ועבור הדיירים. התכנית המחודשת גם הובילה לגמישות רבה יותר בהענקת זכויות בנייה למספר יחידות הדיור שיוכל הקבלן לבנות מעבר לדירות הקיימות במבנה כיום. בסך הכל מדובר על שינוי משמעותי ומהותי, שהופך את תכנית תמ"א 38 לעניין כדאי מאוד הן עבור הדיירים והן עבור הקבלן המבצע.

קריטריונים קפדניים יותר בבחירת היזם והקבלן המבצע

בהקשר אחר, ובהמשך לשינויים בתכנית המקורית, חשוב כעת גם לעדכן את הכללים על פיהם על הדיירים לבחור את היזם והקבלן המבצע לפרויקט. הריסת ובניית מבנה, והחובה להעמדתו בסטנדרטים הנדסיים מחמירים ביותר, מחייבת רמה מקצועית גבוהה של הקבלן, יכולות הנדסיות מתקדמות, והוכחת ניסיון ורקורד בתחום של בניית בניינים חדשים על פי הסטנדרטים החדשים. את כל התהליך של בחירת היזם והקבלן המבצע, כדאי לעשות בסיוע אנשי מקצוע המעורים בתחום זה, ויכולים להנחות אתכם, לתאם את כל התהליך, ולשלב בחבילת השירות גם את ההיבטים המשפטיים והמסחריים שאי אפשר להימנע מהם במסגרת פרויקט נדל"ני בהיקף כזה.