מהן דלתות אש והיכן מתקינים אותן

כאשר בונים בניין חדש, אם למגורים ואם לצרכי תעשייה, מסחר או עבור מקומות עבודה, חובה להתקין בו דלתות אש, כאלה שעמידות בפני אש ושריפה ויוכלו להגן על האנשים השוהים בתוך הבניין במקרה, חלילה, שתפרוץ בו אש. דלתות האש עשויות מחומרים עמידים בטמפרטורות גבוהות במיוחד ומתוכננות כך שכאשר הן סגורות באופן הרמטי – אש לא יכולה לחדור אותם, להמיס אותן או לפגוע בהן בשום צורה. מסיבות אלה ישנם שלטים רבים המורים על כך שמדובר בדלת אש ולכן חובה לשמור עליה סגורה באופן הרמטי כל הזמן.

על פי תקנות וחוקי עזר שונים הקשורים למכבי האש ולהתנהגות בעת שריפה, חייבים להיות בבניין תרשימים שינחו את השוהים בבניין כיצד להגיע אל דלת האש הקרובה ביותר למקום הימצאם וכך הם יוכלו להסתתר מאחוריה ולהתרחק ככל האפשר ממוקד הלהבות, להציל את עצמם ו/או להזעיק לעזרה את מכבי האש וכוחות הביטחון.

ישנם תקנים מחמירים בנושא זה ואף אחד לא מקל ראש בתחום זה שקשור ישירות בהצלת חיי אדם.

מה חשוב לדעת אודות דלתות אש?

כאמור, מי שאינו קשור ישירות לתחום הבטיחות שבבניין מסוים, מה שהכי חשוב לו לדעת זה היכן ממוקמות דלתות האש ושחובה לסגור אותן באופן הרמטי מיד לאחר שעוברים בהן, על מנת שהאש המשתוללת לא תעבור דרכן ותסכן אנשים שנמצאים בקרבת מקום. בבניינים רבים, בעיקר באיזורי תעשייה, ישנן דלתות אש שאינן נמצאות בשימוש יומיומי ולכן הן סגורות עם שרשרת או עם מנגנון אזעקה. חשוב מאד להישמע להוראות הרשומות עליהן ולא לצאת או להיכנס דרכן מפני שהן עלולות להפעיל אזעקה או אפילו להדליק נוריות חיווי של מצוקה בתחנת מכבי האש הקרובה.

ישנו חומר רב ברשת האינטרנט בנוגע לדלתות האש במידה ומישהו מעוניין להבין טוב יותר כיצד הן עובדות וממה הן עשויות. למשל, ניתן לפנות למידע נוסף באתר רב בריח. בנוסף, גם ל- google+ של רב בריח יש מידע רב בתחום ומידע ראשוני זה יכול לעזור לכל אחד להחליט אם הוא זקוק לעוד.