השבחת קרקעות – לקנות בזול ולמכור ביוקר

השבחת קרקעות היא כמו אגרות זבל, זוכרים? מניות שניקנו כשהחברה כמעט מתפרקת ואחר כך נוסקות במחיר שלהן יחד עם ההתאוששות של החברה. כך לגבי קרקעות חקלאיות שאמורות לשנות ייעוד ולהפוך לקרקעות מגורים. כאן מתחיל הכסף. בארץ יש הרבה מאד קרקעות שנושאות ייעוד חקלאי רק שבגלל שינויים בכלכלה, הן עתידות לשאת יעוד לבנייה. זה האחרון כמובן יקר יותר ומניב רווחים גדולים יותר מאשר חקלאות.

רכישה של קרקע עם ייעוד חקלאי ומכירתה כקרקע לבניה או לתעשיה היא השקעה נהדרת ונושאת רווחים יפים רק מה, צריך לדעת מיהי הקרקע הזו, איפה היא נמצאת ומה צריך לעשות כדי לשנות לה את הייעוד. לשם כך יש אנשים וחברות, שצברו נסיון במהלכים המדיניים ובמהלכים של ועדות הבניה, והידע שלהם שווה כסף למי שבוחר בהשקעה הזו. נכון שיש כאן מידה של סיכון אבל כמו כל דבר, מי שמעז מרוויח.

התהליך הזה של השבחת קרקע מושתת בעיקר על סבלנות ועל כסף שמיועד להשקעה. הרי לאחר הקניה מתחיל תהליך של שינוי יעוד והדברים האלה לוקחים זמן, החל מן התהליכים הפנימיים בכל עיר ובכל מועצה וכלה בהשפעת הבחירות הכלליות על יעדי הבינוי. לכן לא מדובר בקניה של דירה למגורים מידיים אלא בבחירה של השקעה –שהיא טובה מאד לכשעצמה אבל, הבחירה שלה לוקחת זמן והכסף המושקע מונח בינתיים בהמתנה לסוף ההליך.

רכישה משותפת וחלוקת הסיכון

בהמשך לדברים, התאגדו יחידים שונים כדי לרכוש יחד את הקרקע להשבחה ובכך הם חולקים ביניהם גם את הסיכון וגם את הסיכוי לרווח. ההתאגדויות האלו נקראות קבוצות רכישה והן מוכרות היטב בתחום הנדל"ן. כל יחיד משקיע את החלק שהוא בוחר בו ובהתאם לכך יחולקו הרווחים ככל שהצליחה העיסקה והקרקע הופשרה. לצורך הענין הקרקע הושבחה כיוון שערכה, כאמור, עלה. לא דומה ערך קרקע לבנייה לזה של הקרקע החקלאית. התקופה הנוכחית מאפשרת קיומן של הרבה עיסקאות כאלו, כיוון שבארץ נותרו הרבה קרקעות שהן עדיין רשומות כחקלאיות אבל, הרחבת התעשייה והמסחר מעודדות את ההשבחה של הקרקעות הללו.

 

המאמר בחסות חברת "מקימים" המתמחה בליווי קבוצות רכישה והשבחת קרקעות