לא רק לסטודנטים למשפטים – מה צריך לדעת לפני שחותמים על חוזה לדירה

תחילת שנת הלימודים האקדמית מעוררת בכל שנה מחדש את שוק הנדל"ן המקומי. סטודנטים חדשים וותיקים עוברים ממקום מגוריהם למגורים סמוכים למוסדות הלימודים, עוברים לגור עם בני או בנות זוג ובאופן כללי, משתמשים בתאריך כדי לבצע לא מעט שינויים בחיים, שרובם קשורים במעבר דירה. משכירים רבים מנצלים את החודשים שלפני תחילת שנת הלימודים כדי להעלות מחירים ולהוסיף סעיפים בלתי-הגיוניים לחוזי השכירות, והסטודנטים לרוב נופלים בפח. הנה כמה מלכודות שתוכלו להיחלץ מהן בקלות.

עם מי אני מדבר?נניח שכבר מצאתם דירה שאתם מעוניינים בה, עכשיו עליכם לוודא שהאדם שאיתו אתם נמצאים בקשר הוא אכן בעל הדירה, או שהוא פועל מטעם הבעלים. חתימה על חוזה מול גורם לא מוסמך פירושה סאבלט. הדבר אינו חוקי ומתבצע בדרך כלל בלא ידיעתו של בעל הדירה. לאחר מכן, בדקו את הסעיפים המתייחסים להארכת החוזה. בהנחה שהם קיימים, בדקו שהם מפרטים בדיוק את התנאים שמאפשרים הארכת חוזה ואת דמי השכירות שתידרשו לשלם במקרה של הארכה, לפני שתבצעו פינוי דירה ותיכנסו לביתכם החדש.

כסו את עצמכםעכשיו דאגו לכסות את עצמכם במידת האפשר. צרו רשימה של רכוש שנשאר בדירה ופרטו את מצבו. בקשו מבעל הנכס לחתום ולאשר את הרשימה. אם אתם רוצים ללכת על בטוח, תוכלו גם לצלם את הפריטים כדי להוכיח שזהו המצב בו קיבלתם אותם. כך תגנו על עצמכם מפני האשמות פוטנציאליות שיגיעו בעתיד וידרשו מכם לשלם על תיקונים שאינם באחריותכם. לעתים משכירים דורשים שטרי חוב כערבות לחשבונות שונים של הבית. וודאו כי אין באפשרותם להעביר את הצ'קים או השטרות לגורם שלישי מולו תהיו חשופים לתביעות.

השתמשו בראשאחרי כל אלו, נסו לבדוק מול המשכיר אם ישנם סעיפים שהוא מעוניין להכניס בעל פה. משכירים יכולים לבקש הוצאות נוספות מהשוכרים, כמו צביעה מקצועית של הדירה לפני סוף החוזה, ביקורים של השוכר כל כמה שבועות ועוד סעיפים אקראיים שאין להם שום סיבה הגיונית או חוקית. עמדו על זכויותיכם ואל תמהרו להסכים לתנאים שנראים לכם בלתי סבירים.