איתור ליקויים דירות יד שנייה

בדק בית של דירות יד שנייה מציג תמונת מצב  וויזואלית תוך מתן התייחסות ספציפית לתקנות בניה, ליקויים גלויים ונסתרים וזאת מבלי להשוות את רישומי הנכס למצבו הפיזי. דו"ח זה מבצע אדם בעל תוקף משפטי ועל כן הוא יכול להעיד בפני בית המשפט במקרה הצורך. לרוב  רצוי שעל המלאכה יפקחו אנשי מקצוע מטעם חברת בדק בית והם יכללו מהנדסי בניין, שמאי מקרקעין, מהנדס קונסטרוקציה ומודדים. כלומר אנשי מקצוע בעל ניסיון, בעלי התמחות ספציפית ובעלי הכרה של החוקים השונים הנוגעים לבנייה באופן מעמיק. בין הליקויים השונים ניתן לאתר מרצפות שבורות, ליקוי צבע, בעיות רטיבות, סדקים וכדומה.

מה אומר החוק

אם עד לאחרונה אנשים שרכשו דירות יד שנייה עם פגמים מהותיים הרגישו כבולים כיוון שלא היה להם את היכולת לפנות אל הקבלן על מנת שיטפל בבעיה, (כיוון שהקבלן היה מחויב רק עבור הרוכש הראשון), הרי שבאפריל של שנת 2011 השתנו פני הדברים ונעשו שינויים בחוק המכר. שינוים אלו מחייבים את הקבלן לקבל אחריות על תקלות שונות בתקופת המכר גם מול שאר הקונים. אך שינוי זה תקף רק עבור נכסים שבנייתם הסתיימה לאחר אפריל 2011 או שחוזה המכר נחתם לאחר מכן.

7 שנים טובות

בלי קשר לחוק הנ"ל ישנן סיטואציות שמתייחסות אל איתור ליקויים בדירה אשר מהווים סכנה  לדיירים ועל כן ניתן לפנות אל הקבלן כיוון שהמחויבות שלו הייתה לספק דירה בטוחה למגורים. בנוסף גם אם מדובר על איתור ליקויים בדיקה קריטיים ועברו יותר משבע שנים מיום הרכישה מהקבלן, יש לדעת שכבר לא ניתן לפנות אליו כיוון שתקופה זו תוחמת את התקופה בה ניתן לפנות לקבלן לטובת תיקון כזה או אחר.

כתובת נוספת

בהנחה ורכשתם  דירה יד שנייה, והדירה בת יותר משבע שנים ולאחר שנעזרתם בשירותיו של מומחה לאיתור ליקויים יש לכם רשימה של מספר דברים שצרכים תיקון, אינכם צרכים או יכולים לפנות אל הקבלן אך אתם כן יכולים לפנות אל בעל הדירה הנוכחי והוא יהווה את הכתובת לתיקון, או לחלופין תוכלו לבקש ממנו הנחה בעקבות הממצאים.