גן על הגג

אם ברשותכם דירת גג ודאי יש ברצונכם להפוך את הגג שלכם לגן ירק פורה, מקום שיהיה נעים לשבת בו ויהיה בידו לספק תחושת ניתוק ורגיעה. אולם עיצוב גינות גג הינו דבר מורכב הדורש ידע רב והתחשבות בקריטריונים רבים ובבעיות שאינן קיימות בעיצוב גינות רגיל.

בדיקת הגג

דבר ראשון יש לבדוק אם הגג עליו ברצונכם להוסיף גינה מתאים למטרה זאת. ראשית על הגג להיות אטום למים בכדי למנוע נזילות. אם הגג אינו אטום למים יש להוסיף שכבה אטימה למים בטרם מתחילים בהקמת גינה. שנית, גינה על הגג מוסיפה לו משקל רב הן של הצמחים, האדמה והמים והם של האנשים אשר ישבו בו. לכן לפני שמקימים גינה על הגג יש להיוועץ עם מהנדס אשר יאשר שהגג אכן יכול לשאת משקל זה.

אדמה

ישנם סוגים שונים של אדמה המיועדים לסוגי צמחים שונים. בכל גינה יש לבחור את סוג האדמה בהתאם לסוג הצמחייה אותו יש בכוונתכם לשתול. מעבר לסוגיה זאת אשר מתקיימת בכל גינה ישנם תנאים מיוחדים לבחירת אדמה בגינת גג. גם אם הגג אטום למים ויכול לשאת משקל רב מוטב לבחור סוג אדמה שלא תיצור לאורך זמן משא שהגג יתקשה לעמוד בו. לכן מוטב לבחור אדמה אוורירית וקלה להפחתה מקסימלית של משקל. כמו כן יש לבחור אדמה בה נספגים המים במהירות ועם זאת נשמרת לחות גבוהה. זאת כדי למנוע הצטברות של מים שיכולה לגרום לנזילות תוך שמירה על תנאים אידיאליים עבור הצמחים.

צמחייה

עיצוב גינות גג דורש התחשבות בתנאיי האקלים המיוחדים הקיימים בגגות. על פני גגות ובמיוחד במבנים גבוהים ישנה רוח חזקה יותר העלולה להזיק לחלק מן הצמחים. כמו כן קרינת השמש עשויה להיות חזקה יותר ולכן יש לבחור צמחים שייעמדו בתנאיי הרוח והשמש הקיימים בגג. כמו כן יש לבחור בצמחים אשר שורשיהם אינם אלימים. צמחים בעלי שורשים חזקים עלולים לפרוץ את המרחב שהוקצע להם וליצור נזקים בקיר. היוועצות עם מומחה בעיצוב גינות גג יכולה לחסוך עוגמת נפש שתיווצר בעקבות בחירת צמחים לא מתאימים אשר לא ישרדו בגינת הגג.