קולטני שמש

דוד השמש הינו אחת ההמצאות החשובות של המאה ה20. דוד השמש המודרני פותח בשנות החמישים על ידי דוקטור צבי תבור- מהנדס ישראלי ממוצא בריטי. דוד השמש סייע לחיסכון עצום באנרגית חשמל והיווה פתרון לאנרגיה ידידותית לסביבה. דוד שמש מורכב משני חלקים עיקריים: קולטני שמש ומכל הדוד. מכל הדוד מהווה למעשה כלי קיבול של המים ודואג לסירקולציה של מים קרים וחמים כך שכל המים בדוד יתחממו. במכל הדוד מותקנת מערכת בידוד אשר נועדה למנוע מהמים להתקרר במהלך החורף ולמנוע התחממות יתר במהלך חודשי הקיץ. החלק השני של הדוד הינו הקולטנים. קולטני השמש הם אלו הממירים את אנרגיית השמש לאנרגיה תרמית המחממת את המים.

גודל ומיקום


את קולטני השמש יש להתקין בשיפוע הצד הפונה לכיוון דרום כך שהקולטנים יקבלו קרני שמש ישירות במשך רוב שעות היום. את גודל קולטני השמש יש להתאים לגודלם של דודי השמש. כאשר מתקינים דוד שמש המיועד לזוג בנפח של 50-80 ליטר אפשר להסתפק בקולט שמש סטנדרטי שגודלו 90 על 180. כאשר מתקינים דודי שמש בינוניים למשפחה ממוצעת בגודל של 150 ליטר ישנו צורך בקולטן שמש גדול או בשניים קטנים. כאשר מתקינים דוד שמש עבור משפחה בנפח של 200 ליטר ישנו צורך בשני קולטנים גדולים.

סוגים


ישנם שני סוגים עיקריים של קולטני שמש: קולטני ברזל וקולטני נחושת. קולטני הנחושת נחשבים לקולטנים האיכותיים ביותר והם מתאימים בעיקר לאקלים חם. קולטני הברזל נחשבים פחות טובים בשל הנטייה שלהם להחליד ולאבד כך את יעילותם. יחד עם זאת הם מומלצים הרבה יותר באזורי ההר בהם מתפתחים בחורף תנאי קרה. קולטני הברזל של כרומגן מצוידים בצינורות פלדה מגולוונת העמידים בפני קרה.

תחזוקה


כדי למקסם את יעילותם של קולטני השמש, המומחים של כרומגן מציעים לנקות את קולטני השמש אחת לשנה בעזרת לחץ מים. דודי שמש נמצאים בחוץ ולכן צוברים אבק ולכלוך. ניקיון של הקולטנים אחת לשנה יסייע בהגברת יעילותם. התאמה נכונה של קולטן שמש מתאים למספר הנפשות במשפחה ולאקלים באזור מגוריכם ותחזוקה שוטפת של הקולטנים יסייעו בידכם לשמור על דוד השמש ולקבל אספקה של מים חמים לאורך שנים.